SP RĘCZNO

Szkoła Ręczno

Potrzebujesz pomocy?

  • 1a.JPG
  • 2a.JPG
  • 4a.JPG
  • 5.JPG
  • 636-1.jpg
Klasy VI i VII odkrywały w tym roku kolejny zakątek naszej pięknej ojczyzny. I nie tylko. W czasie trzydniowej wycieczki uczniowie poznali ciekawy obszar województwa dolnośląskiego. W Złotym Stoku zwiedzili kopalnię złota, w której pierwsze prace wydobywcze datują sie na rok 1273. Podziemna trasa turystyczna z 8 m wodospadem, pozostałościami po pracach górniczych oraz przejażdżka podziemną kolejką sprawiły wiele radości i były powodem dreszczyku emocji i grozy.
Drugiego dnia wyprawy uczniowie przekroczyli granice Polski, by zwiedzić obszar Narodowego Rezerwatu Przyrody w Czechach Brumowszczyzna, a dokładnie Skalne Miasto czyli Skały Adrszpaskie (Adršpach) . Na tym szlaku turystycznym młodzież podziwiała skalne wytwory natury np. Dzban, Słoniowy Rynek, Kochankowie, Starosta i Starościna, ale to tylko niektóre z form skalnych. Pośród nich znajduje się mały i wielki wodospad, który spada z wysokości 16 metrów. Uczniowie musieli wykazać się nielada kondycją, by pokonać wszystkie schody prowadzące w najwyższe partie skał a potem w dół do jeziorka skalnego, które kiedyś służyło do spławiania wyciętego drewna. I tutaj kolejna atrakcja - przepłynięcie łódką.
Przepiękne widoki, świeże powietrze i moc wrażeń sprawiły, że nikomu nie chciało się wracać do pensjonatu.
Kolejny dzień wycieczki to poznawanie zakątków Ziemi Kłodzkiej. W Dusznikach Zdroju młodzież odwiedziła Muzeum Papiernictwa mieszczące się w dusznickim młynie papierniczym liczącym już ponad 400 lat. Po dzień dzisiejszy produkuje się w nim ręcznie papier czerpany. Odbiorcami tego papieru są np. Królowa Wielkiej Brytanii, Watykan. Papier z Dusznik Zdroju został odnaleziony także we wraku Titanica.
W Dusznikach Zdroju uczniowie mogli pospacerować po parku i skorzystać z pijalni wód leczniczych. Następnym punktem wycieczki były Wambierzyce i wspaniała atrakcja w postaci ruchomej szopki składającej się z 800 ręcznie wykonanych figurek z czego 300 jest ruchomych. Figurki podłączone są do mechanizmu zegarowego, który je porusza. Jest to najstarsza tego typu szopka bożonarodzeniowa w Europie. Wykonanie szopki zajęło jego twórcy Longinowi Wittigowi 28 lat. Precyzja wykonania sprawia, że nie można oderwać od niej oczu. W Wambierzycach młodzi turyści podziwiali również bazylikę, do której prowadzą 33 schody(wiek Jezusa).
Młodzież zwiedziła jedne z ciekawszych miejsc Kotliny Kłodzkiej. Pełna wrażeń i bogatsza w nowe doświadczenia oraz wiedzę wróciła do domu. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie: p. Renata Banaszczyk i p. Renata Bukacka oraz p. Danuta Piątek.
zredagowała: Renata Bukacka
483

BIP

bip1 logo

Infolinia dla dzieci

telefon zaufania logo

Podręczniki 2019/20

 podrecznik111        WYKAZ 
  PODRĘCZNIKÓW

Aktywna Tablica

aktywna tablica logo3

Gimnazjum

Mistrzowie Kodowania

zaprogramuj przyszlosc

Rzecznik Praw Dziecka

logo telefon

Pogoda

Dziecko w sieci

dziecko w sieci

Bezpieczny Internet

sieciaki

Bezpieczny Internet

sieciaki a

Pomoc w NET

helpline

Polska Akcja Humanitarna

pajacyk