SP RĘCZNO

Szkoła Ręczno

Potrzebujesz pomocy?

  • 1a.JPG
  • 2a.JPG
  • 4a.JPG
  • 5.JPG
  • 636-1.jpg
1 czerwca 2016 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Dziecka. Tego dnia nie było lekcji, ale przewidziano dla wszystkich moc atrakcji.
Dzień rozpoczął się apelem, podczas którego pan dyrektor Józef Korpas złożył wszystkim dzieciom życzenia radości i sukcesów. Do życzeń dołączyli również zaproszeni goście: pan Wójt Gminy Ręczno Piotr Łysoń i pani Przewodnicząca Rady Rodziców Izabela Jagieło. Tradycyjnie już, rolę Wójta Gminy Ręczno w Dniu Dziecka pełni ktoś z grona uczniów. Tak było i tym razem, a obowiązki wójta przejęła Klaudia Purgał z klasy III gimnazjum.
Po apelu uczniowie klas IA, IB i III gimnazjum udali się do Zespołu Szkół Pomadgimnazjalnych Nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim na Piotrkowski Piknik Nauki i Techniki Explorer. Tam uczniowie mogli wziąć udział w pokazach, konkursach, zagadkach i doświadczeniach z przeróżnych dziedzin nauki jak np.: chemia, fizyka, matematyka, informatyka, teleinformatyka, robotyka, biologia, geografia, nauki polityczne, przedsiębiorczość, psychologia, filozofia, historia, archeologia i językoznawstwo.
Dla uczniów, którzy pozostali w szkole przygotowano również atrakcje, jakich jeszcze nie było.
Grupa realizująca projekt edukacyjny pod nazwą „Kultura, tradycje i obyczaje krajów Azji Wschodniej – Japonia” zaprezentowała efekty swojej ośmiomiesięcznej pracy nad wybranym zagadnieniem. Opiekun grupy, p. Małgorzata Łukasińska oraz uczniowie klasy II gimnazjum: Wiktor Balcerek, Katarzyna Cieślik, Agnieszka Faryś, Kacper Filocha, Paulina Krasoń, Michał Hajzler, Maria Jarosińska, Przemysław Madej, Kacper Stępień, Sebastian Szokalski, Aleksandra Wrona i Bartosz Żak zaprosili do szkoły niezwykłych gości. Wśród nich był pan Janusz Surma, miłośnik japońskich sportów, znawca kyudo – japońskiego łucznictwa tradycyjnego. Pan Surma poprowadził bardzo ciekawy pokaz mieczy samurajskich oraz łucznictwa. Następnie uczniowie mogli spróbować swoich umiejętności w strzelaniu z łuku, ćwiczyli także ukłony tak ważne w kulturze Japończyków.
Kolejni goście to: państwo Barbara i Masakatsu Yoshida, polsko- japońskie małżeństwo. Państwo Yoshida prowadzą Ośrodek Języka i Kultury Japonii w Łodzi. Ponadto, pan Masakatsu jest wykładowcą języka japońskiego na Uniwersytecie Łódzkim. Dla naszych uczniów poprowadził krótki pokaz kaligrafii japońskiej. Pani Barbara jest natomiast jedyną w Polsce posiadaczką japońskiego certyfikatu sztuki suibokuga, czyli malarstwa tuszem. Obserwowanie malowania „na żywo” przez panią Barbarę było niezwykłym przeżyciem.
Dziewczęta i panie miały tez niepowtarzalną okazję przymierzenia oryginalnych japońskich kimon, w które ubierała je pani Mariko Houdaiji, nauczycielka z Japonii.
Z dużym zainteresowaniem spotkał się również pokaz robotów przygotowany przez studentów ze studenckiego Koła Naukowego Skaner z Politechniki Łódzkiej.
Wszystkie pokazy gości przeplatane były piosenkami śpiewanymi po japońsku przez dzieci z klasy IIA i IIB oraz solistki: Emilię Margas i Urszulę Margas. Prezentacje uczniów z grupy projektowej na temat języka japońskiego, symboli, tradycyjnych strojów, sztuki układania kwiatów, kuchni japońskiej, teatru kabuki, mangi, anime i cosplayu dopełniły całości dnia. Wśród atrakcji były również nagrody za udział w konkursie na kompozycję z origami oraz konkursie wiedzy o Japonii, a także w konkurencji jedzenia pałeczkami na czas, były też chińskie ciasteczka z wróżbami dla wszystkich oglądających pokaz.
Tego dnia słodyczy nie brakowało. Wszyscy uczniowie zostali również poczęstowani lodami ufundowanymi przez Radę Rodziców.
Po południu uczniowie bawili się jeszcze na szkolnej dyskotece zorganizowanej przez klasę IB gimnazjum. To był udany i pełen atrakcji dzień, który na długo pozostanie w pamięci dzieci – tych dużych i tych małych.
1 ws gp
k p1 r3

BIP

bip1 logo

Infolinia dla dzieci

telefon zaufania logo

Podręczniki 2020/21

 podrecznik111        WYKAZ 
  PODRĘCZNIKÓW

Aktywna Tablica

aktywna tablica logo3

Gimnazjum

Mistrzowie Kodowania

zaprogramuj przyszlosc

Rzecznik Praw Dziecka

logo telefon

Pogoda

Dziecko w sieci

dziecko w sieci

Bezpieczny Internet

sieciaki

Bezpieczny Internet

sieciaki a

Pomoc w NET

helpline

Polska Akcja Humanitarna

pajacyk