SP RĘCZNO

Szkoła Ręczno

Losowe Galerie

ZŁOTE SZKOŁY NBP
    Szkoła Podstawowa w Ręcznie wzięła udział w ogólnopolskim projekcie zorganizowanym przez Narodowy Bank Polski - Złote Szkoły NBP. Celem tego projektu było szerzenie wiedzy na temat Banku Centralnego, którym w Polsce jest Narodowy Bank Polski i przygotowanie uczniów do bezpiecznego poruszania się w świecie finansów. Reprezentantem naszej szkoły była Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej składająca się z 5 nauczycieli i 10 uczniów z klasy siódmej i ósmej. Panie: Renata Bukacka, Renata Purgał, Lidia Krasoń, Edyta Stępień i pan Bartłomiej Skowron oraz uczniowie: Zuzanna Zimna, Judyta Bobras, Nadia Gaj, Marcelina Kulikowska, Julia Strzelczyk, Maja Warzyszyńska, Wiktoria Soja, Kacper Borkowski, Jakub Ociepa, Szymon Skrobek podjęli wyzwanie i stanęli do rywalizacji z 385 szkołami w całej Polsce o miano Złotej Szkoły NBP. Rywalizacja polegała na przygotowaniu lekcji, warsztatów oraz debaty o tematyce związanej z funkcją i zadaniami Banku Centralnego. Dzięki tym działaniom uczniowie starszych klas naszej szkoły dowiedzieli się co to jest Bank Centralny, jakie ma główne zadania, poznali zabezpieczenia przed fałszowaniem stosowane na polskich banknotach. Biorąc udział w warsztatach mieli okazję samodzielnie sprawdzić autentyczność polskich banknotów obiegowych. Poszerzyli swą wiedzę z zakresu emisji pieniądza i serii "Władcy polscy" oraz na temat serii jubileuszowych w tym serii z 2023 roku Mikołaj Kopernik powstałej w 550 rocznicę urodzin astronoma. Poznali zawody związane z działaniem banku. Wszyscy członkowie drużyny z pełnym zaangażowaniem podeszli do tematu, który przecież łatwym nie był. Praca nad projektem była okazją do poszerzenia wiedzy, odkrycia nowych zdolności i sprawdzenia się w nowej roli.
KolażKolaż 2page

Czytaj więcej...


,,WSTRZYMAŁ SŁOŃCE, RUSZYŁ ZIEMIĘ….”

     Uchwałą Senatu rok 2023 został ogłoszony rokiem Mikołaja Kopernika. Datę tę powiązano z 550 rocznicą urodzin wielkiego astronoma. W związku z tym w naszej szkole został zorganizowany XIV Szkolny Konkurs Historyczny pod hasłem : ,,Mikołaj Kopernik człowiekiem renesansu”. Wzięło w nim udział 22 uczniów z klas VI – VIII. Konkurs składał się z dwóch etapów: pisemnego i ustnego. Etap pisemny odbył się 21 marca 2023 r. Wyłonił on sześciu finalistów, którymi zostali:
     - Szymon Skrobek - kl.VIII B,
     - Lena Piętos - kl. VI,
     - Barbara Mazurek - kl.VI,
     - Daria Kulawiak - kl.VI,
     - Lena Michalska - kl.VI,
     - Natalia Wilczyńska - kl.VI.
     Finał odbył się 22 marca 2023 r. , w sali gimnastycznej, przy udziale klas VI – VIII. Uczestnicy odpowiadali na pięć pytań w następujących kategoriach: daty, pojęcia, pytania problemowe, zabytki i życiorysy. Konkurs prowadziła p. Katarzyna Piwowarczyk. Odpowiedzi uczniów oceniało jury w składzie:
     - przewodnicząca Rady Rodziców – p. Joanna Piwońska,
     - dyr. szkoły, nauczyciel historii – Józef Korpas,
     - nauczyciel historii – Bogumiła Stojecka.
     W przerwach między odpowiedziami uczniowie mogli usłyszeć muzykę renesansową oraz wysłuchać ciekawostek z życia wybitnych twórców tego okresu historycznego, które przedstawiała Marcelina Kulikowska, uczennica klasy VIII A. Konkurs uświetniły też występy chóru szkolnego i solistek, które przedstawiały repertuar muzyki renesansowej przygotowany przez p. Justynę Pakosz – Kowalską. Uczniowie mogli również obejrzeć wystawę prac plastycznych kl.,, 0”, I i III B o Układzie Słonecznym. Piękną dekorację przygotowała p. Małgorzata Łukasińska. Finaliści wykazali się niebywałą wiedzą z epoki renesansu oraz życia i działalności Mikołaja Kopernika.

     Wyniki finału przedstawiają się następująco:
     - I miejsce – Lena Michalska, kl.VI,
     - II miejsce – Daria Kulawiak, kl.VI,
     -III miejsce – Lena Piętos , kl.VI,
     - IV miejsce – Barbara Mazurek, kl.VI,
     - V miejsce – Szymon Skrobek, kl.VIII B,
     -VI miejsce – Natalia Wilczyńska, kl.VI.

     Uczestnicy konkursu zostali uhonorowani nagrodami książkowymi i dyplomami, ufundowanymi przez Radę Rodziców. Dodatkowo finalistka - Lena Michalska otrzyma podwyższoną ocenę z historii na koniec roku szkolnego.
     Konkurs pod względem merytorycznym przygotowała p. B.Stojecka - nauczyciel historii w naszej szkole.
     Dyrektor szkoły p. Józef Korpas serdecznie pogratulował wszystkim uczniom uczestniczącym w konkursie wiedzy i umiejętności historycznych oraz podziękował tym wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji konkursu.
IMG 1050IMG 1043

Czytaj więcej...

                                    "Wiosna, cieplejszy wieje wiatr..."

     Wiosna zawitała już na dobre! 21 marca z radością pożegnaliśmy zimę i ponure, chłodne dni. 
Ten długo oczekiwany dzień najmłodsze dzieci – przedszkolaki oraz uczniowie klasy I i III powitali barwnymi, oryginalnymi strojami. Na zajęciach dominowała tematyka wiosenna - odbywały się konkursy, zabawy, powstawały również piękne prace plastyczne. Dzieci obchodziły również Dzień Kolorowej Skarpetki, na znak solidarności z osobami dotkniętymi zespołem Downa, założyły skarpetki nie do pary w różnych, wesołych kolorach.
     Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną chwilą, było wyjście nad staw z kukłą marzanny, wykonaną z ekologicznych materiałów. Tam symbolicznie ją spalono i wrzucono do wody przy wesołych okrzykach i piosenkach. Najmłodsi radosnym pochodem zakomunikowali mieszkańcom Ręczna, że wiosna nareszcie u nas zagościła.
     Uczniowie klasy II żegnali zimę i witali wiosnę przy ognisku, grach, zabawach terenowych na posesji państwa Zamożniewiczów, którzy bardzo aktywnie włączyli się w organizację i przebieg Dnia Wiosny. Podobną formę spędzenia tego czasu wybrali uczniowie klas IV – VII. Mimo prawdziwie kapryśnej, marcowej pogody, wybrali się na biwaki i edukacyjne wycieczki.
     Uczniowie klasy V i VI odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne pana Kalickiego w Łęgu Ręczyńskim, rozpoczęli wizytę w tym ciekawym miejscu od wspólnego ogniska i pieczenia kiełbasek. Następnie była okazja zwiedzić stajnię i zaznajomić się z końmi. Pan Kalicki oprowadził również dzieci wzdłuż ścieżki ekologicznej. Opowiadał o różnych gatunkach roślin i zwierząt, żyjących w polskich lasach. Był także krótki quizz zdobytej wiedzy przyrodniczej i drobne nagrody. Na koniec chętne osoby mogły spróbować swoich sił w jeździe konnej.
     Natomiast uczniowie klasy IV i VII udali się do Majkowic i dzięki zaangażowaniu rodziców uczniów klasy IV bardzo aktywnie spędzili czas w wiacie myśliwskiej. Było ognisko z kiełbaskami, ciepłe napoje i przede wszystkim szereg konkurencji: od zagadek po rozgrywki sportowe w drużynach. Najwięcej emocji wzbudził konkurs na piosenkę o wiośnie. Uczniowie popisali się talentem nie tylko poetyckim, ale i wokalnym. Powrót do szkoły również obfitował w atrakcje – rodzice przygotowali na trasie, w oznaczonych miejscach, zagadki, zadania do wykonania, by finalnie uczniowie mogli odnaleźć marzannę z zadaniem spalenia kukły i utopienia jej w pobliskim stawie.
     Uczniowie klas VIII w tym dniu udali się na wycieczkę do Łodzi. Młodzież obejrzała film „Shazam! Gniew bogów” dalszy ciąg historii nastolatka Billy’ego Batsona, który po wypowiedzeniu magicznego słowa „SHAZAM!” zmienia się w swoje dorosłe alter ego, superbohatera Shazama. Po seansie uczniowie mogli zwiedzić obiekty Manufaktury.

     Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację tego dnia. Wszyscy bawiliśmy się doskonale. Witaj Wiosno!!!


1679473222265IMG 20230321 101722730 HDR

Czytaj więcej...


SPEKTAKLE PROFILAKTYCZNO – EDUKACYJNE.

     W dniu 20 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spektaklach profilaktyczno – edukacyjnych w wykonaniu artystów z Grupy Teatralne T z Torunia.
     Uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klas I – III uczestniczyli w przedstawieniu pt.:” Bajka na jednej nodze”. Artyści w ciekawy i zabawny sposób przedstawili trzy znane bajki:”Kopciuszek:, „Czerwony Kapturek” i „Królewna Śmieszka”, w których treść wkomponowali bardzo ważne zasady. Przede wszystkim przypomnieli dzieciom o tym, że należy na co dzień dbać o higienę osobistą, zdrowy styl życia i nie należy rozmawiać z osobami, których nie znamy.
     Uczniowie klas IV – VIII obejrzeli przedstawienie pt.:”Wielka ucieczka”. Głównym przesłaniem, jakie artyści chcieli przekazać, były relacje międzyludzkie i rodzinne, o których często zapominamy, wybierając wirtualny świat gier komputerowych. Artyści w obrazowy sposób przekazali również uczniom, jaki wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie mają różne uzależnienia.
Przedstawienia sfinansowane zostały ze środków Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ręcznie.

IMG 0898IMG 0926

Czytaj więcej...


Prelekcja na temat ochrony środowiska.

    Dnia 20 marca 2023r. uczniowie klas I – III wzięli udział w prelekcji poprowadzonej przez pracowników firmy FCC Environment. Celem spotkania było przypomnienie uczniom najważniejszych zagadnień związanych z ochroną środowiska. Priorytetowo omówiono temat segregacji odpadów. Dzięki merytorycznej prezentacji przedstawionej przez prowadzące spotkanie, uczniowie utrwalili wiadomości dotyczące utylizacji odpadów, jak również poszerzyli swoją wiedzę na temat recyklingu. Zwieńczeniem spotkania były zagadki i wykreślanka dla chętnych dzieci, a dla wszystkich – pamiątkowe gadżety.

IMG 0872IMG 0873

Czytaj więcej...

BIP

bip1 logo

Infolinia dla dzieci

telefon zaufania logo

e-Dziennik

librus

Stan jakości powietrza

Podręczniki 2022/23

 podrecznik111        WYKAZ 
  PODRĘCZNIKÓW

Aktywna Tablica

aktywna tablica logo3

Mistrzowie Kodowania

zaprogramuj przyszlosc

Rzecznik Praw Dziecka

logo telefon

Pogoda

Bezpieczny Internet

sieciaki

Bezpieczny Internet

sieciaki a

Pomoc w NET

helpline

Polska Akcja Humanitarna

pajacyk