SP RĘCZNO

Szkoła Ręczno

Potrzebujesz pomocy?

Szkoła Podstawowa w Ręcznie to placówka z długoletnią tradycją. Historia szkoły sięga roku 1891, wówczas wybitny pedagog i wychowawca młodzieży pan Piotr Pawelski założył Powszechną Szkołę na Moczydłach, którą prowadził do roku 1936. Dzięki staraniom pana Pawelskiego w 1934 r. rozpoczęto budowę nowej, przestronnej szkoły w Ręcznie. Szkołę oddano do użytku w 1938 roku. Dyrektorem nowej placówki został pan Feliks Zimmer, który do 1940r. uczył i wpajał młodzieży miłość do ojczyzny. Zginął z rąk okupanta. Zaraz po zakończeniu działań wojennych grupa nauczycieli: Józef Kociński, Romana Kocińska oraz Stefania Muszycka, która podczas okupacji niemieckiej prowadziła w R?ęznie tajne nauczanie, przystąpiła do prac mających na celu uruchomienie szkoły. Dzięki ofiarnej pomocy mieszkańców Ręczna 12 lutego 1945r. 385 dzieci w wieku od 7 - 17 lat rozpoczęło naukę w jeszcze zimnych i pustych salach lekcyjnych. Powoli jednak w szkole i jej otoczeniu zacierały się ślady strasznej wojny. Ambitna kadra pedagogiczna, która w 1967 roku stanowiła 11 osobowy zespół, zaangażowani rodzice i wspaniała młodzież, każdego roku zapisywała sukcesami kolejne karty historii Szkoły.

W 1960 r. przy Zbiorczej Szkole Podstawowej w Ręcznie powołano do istnienia Szkołę Przysposobienia Rolniczego, budynek szkoły nie był wystarczająco obszerny, by pomieścić coraz większą liczbę uczniów, dlatego dzięki staraniom władz samorządowych oraz dyrektora pana Mariana Dynarka - kontynuatora wielkich poprzedników w wychowaniu i kształceniu młodzieży, podjęto decyzję o rozbudowie obiektu.

W latach 1975 - 1980 dobudowano nowe skrzydło wzdłuż ulicy Przedborskiej połączone ze starą szkołą przestronnym łącznikiem. Reforma oświaty zmieniła strukturę systemu szkolnego, od roku szkolnego 2000/2001 szkoła została przekształcona w 6 - letnią szkołę podstawową z wyodrębnionymi dwoma 3 - letnimi etapami edukacyjnymi. Na mocy uchwały Rady Gminy Ręczno w prawym skrzydle Szkoły Podstawowej utworzono Publiczne Gim­nazjum. Od 28 kwietnia 2004 roku jesteśmy Publicznym Zespołem Szkolno - Gimnazjalnym, w skład którego wchodzą: Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum w Ręcznie, dyrektorem placówki jest mgr inż. Józef Korpas.

Przez 116 lat istnienia szkoły funkcję dyrektorów pełnili: Piotr Pawelski,  Feliks Zimmer, Józef Kociński, mgr Marian Dynarek, mgr Józef Graczyk

BIP

bip1 logo

Infolinia dla dzieci

telefon zaufania logo

e-Dziennik

librus

Podręczniki 2021/22

 podrecznik111        WYKAZ 
  PODRĘCZNIKÓW

Aktywna Tablica

aktywna tablica logo3

Mistrzowie Kodowania

zaprogramuj przyszlosc

Rzecznik Praw Dziecka

logo telefon

Pogoda

Bezpieczny Internet

sieciaki

Bezpieczny Internet

sieciaki a

Pomoc w NET

helpline

Polska Akcja Humanitarna

pajacyk